Co dostarcza organizmowi energii
Oczywiście najważniejszym składnikiem dostarczającym organizmowi energii są węglowodany, zwane też cukrami, które dzielimy na proste i złożone. Cukry złożone są znacznie korzystniejsze dla organizmu. Przeciętny organizm potrzebuje około 450 gramów węglowodanów dziennie, chociaż owo zapotrzebowanie jest w dużym stopniu uzależnione od aktywności fizycznej.
Węglowodany występują przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. Najwięcej można ich spotkać w warzywach bulwiastych i korzennych, zbożach, roślinach strączkowych. Dobrym źródłem węglowodanów są produkty, które zostały wytworzone z produktów roślinnych naturalnych, takich jak mączka ziemniaczana, cukier rafinowany. Ważnym źródłem węglowodanów są ziemniaki, chociaż utraciły swoja wiodącą role na rzecz ryżu, makaronu i pieczywa.
Organizm człowieka powinien otrzymać odpowiednią ilość węglowodanów, bo w przeciwnym razie może dojść do szkodliwego procesu spalania białek. W ten sposób organizm będzie chciał otrzymać należną mu porcje energii. Oczywiście węglowodanów nie może być też za dużo, bo to doprowadzi do wytworzenia nadmiaru energii. A energia, która nie zostaje zużytkowana, przekształca się w tłuszcz, którego trudno nam się pozbyć z organizmu.
Płatki owsiane, to najzdrowszy produkt, którym powinniśmy urozmaicać naszą zdrową dietę. Te małe, niepozorne ziarna, są jednym z najbogatszych źródeł białka, biorąc pod uwagę produkty pochodzenia roślinnego. Niezwykle sycące, spożywane z mlekiem lub wodą, są gwarantem najwyższej jakości posiłku.
Owsianka, tradycyjne danie z płatków owsianych, ma w sobie niezwykłe zasoby witamin. W połączeniu z mlekiem, dostarcza witaminę B6, poprawiającą pamięć i koncentrację, witaminę B1 działającą przeciw zmęczeniu i eliminującą stres. Jest również znakomitym źródłem witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem i spowalnia procesy starzenia. Nie należy zapominać, że jest produktem bogatym w błonnik, więc pozwala poprawić przemianę materii i zapobiega nieprzyjemnym efektom procesu trawienia, jakim są wzdęcia, odbijanie czy zgaga.
Płatki owsiane w postaci owsianki lub jako dodatek do jogurtu, spożywane codziennie, to najzdrowszy posiłek, dostarczający energii na cały dzień. Jest niezastąpiony szczególnie w diecie osób dbających o swoje zdrowie.
Orzechy włoskie mają bardzo dużo kalorii. Zjedzenie już kilku, porównywalne jest do skonsumowania wysokokalorycznego pączka. Ale o ile spożywanie słodyczy nie przynosi nam korzyści, poza walorami smakowymi, to posiłek wzbogacony o orzechy, będzie korzystny dla zdrowia.
Mimo, iż orzechy są niezwykle kaloryczne, tłuszcz który zawierają, jest jednym z najlepszych jaki możemy spożyć. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w nich występujące, obniżają poziom złego cholesterolu i mają działanie przeciwzakrzepowe. Zmniejszają w ten sposób ryzyko powstawania chorób serca i układu krążenia. Kwasy fenolowy i elagowy, którego również źródłem są orzechy, chronią przed chorobami nowotworowymi. Natomiast duża ilość cynku i witaminy A i E, ma wyraźny wpływ na poprawę wyglądu cery, szczególnie u osób z tendencją do jej przetłuszczania się i trądziku.
Orzechy włoskie to samo zdrowie. Zjedzenie choć jednego dziennie, na pewno nie przyczyni się do powstania nadwagi, a korzystnie wpłynie na stan zdrowia.
Kasza jaglana, popularnie zwana jagłami, to nic innego jak wyłuskane ziarno prosa. Niestety nie pojawia się zbyt często w naszym jadłospisie, chętniej wybierane są do spożycia jej kasze krewniaczki czy też egzotyczny ryż, ale jej właściwości nie mają sobie równych.
Jagły to przede wszystkim produkt bezglutenowy, co ma ogromne znaczenie, przy coraz częściej występujących nietolerancjach na gluten, który zawiera większość zbóż i produktów na nich opartych. Spożywanie kaszy jaglanej reguluje równowagę kwasowo–zasadową w organizmie, ponieważ ma silne działanie zasadotwórcze i odkwaszające. Liczne mikroelementy korzystnie wpływają na ciało człowieka, a krzem, w który kasza jaglana obfituje, znacząco poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Poprawia też pracę układu krwionośnego i kostnego.
Jagły są doskonałym produktem bogatym w mikroelementy i witaminy. Lekkostrawne, a zarazem sycące, świetnie sprawdzą się w diecie. Podawane jako posiłek główny, lub na słodko na deser, są smacznym i zdrowym posiłkiem, który powinien częsiej gościć na naszym stole.
Szpinak, zielone liście, znienawidzone często w dzieciństwie, to niedocenione, niezwykle zdrowe warzywo. Jego młode liście, przyrządzone we właściwy sposób i odpowiednio doprawione, nie tylko potrafią wybornie smakować, ale są także źródłem witamin i mikroelementów, korzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu.
Lisie szpinaku zawierają beta karoten, witaminę C i luteinę. Taki skład, znacząco wpływa na procesy starzenia. Dzięki ogromnej ilości potasu, obniża ciśnienie krwi, więc powinien być w szczególności polecany osobom mającym problem z nadciśnieniem. Szpinak ma również żelazo, składnik odgrywający znaczącą rolę przy produkcji czerwonych krwinek i poprawiający transport hemoglobiny. W szczególności powinny docenić to osoby mające problem z niedokrwistością. Kwas foliowy, którego szpinak ma w bród, polecany jest kobitom w ciąży, w celu zminimalizowania ryzyka powstawania wad układu nerwowego u płodu.
Szpinak może być spożywany po obróbce termicznej, ale także na surowo w postaci sałatek czy jako dodatek do potraw. Obojętnie jak będziemy go konsumować, zawsze będzie cennym i zdrowym składnikiem odżywczym.
Zielone różyczki brokułów, coraz częściej trafiają na nasze talerze. I to bardzo dobry trend. Przecież to wyśmienite źródło antyoksydantów, a także sulforafanu, związku który ma silne działanie przeciwnowotworowe.
Beta karoten zawarty w brokułach, a także witamina A i C, skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za powstawanie niekorzystnych mutacji, sprzyjających rozwojowi chorób nowotworowych. Cenne mikroelementy, korzystnie wpływają na zdrowie człowieka i prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów. Brokuły zawierają także fluor, niezwykle pozytywnie działający na stan zębów i kości. Jednak, żeby zdrowotne właściwości tego warzywa nie zostały bezpowrotnie utracone, musi on być właściwie przygotowywany. Niestety długotrwałe gotowanie, może zniszczyć większość witamin i mikroelementów. Dlatego traktujmy go wrzątkiem jak najkrócej.
Niezwykle smakowite i zdrowe brokuły, podawajmy jak najczęściej. Najlepiej codziennie niech urozmaicają naszą dietę. Ten zielony, niskokaloryczny dodatek do obiadu, na pewno przyniesie wymierne efekty w postaci doskonałego stanu zdrowia.
Pływanie, to najlepsza forma aktywności. Nie ma żadnej innej dyscypliny sportowej, która by dawała tyle korzyści dla zdrowia człowieka. Angażując pracę wszystkich mięśni, a także stawów, jest polecane dla poprawienia kondycji, a także podczas rekonwalescencji.
Ruch w wodzie jest popularną formą aktywności człowieka. Chętnie z niego korzystamy. Przynosi wymierne korzyści zdrowotne dla całego organizmu. Nie obciążając nadmiernie stawów i kręgosłupa, w istotny sposób wzmacniamy siłę mięśni. Pływanie ma doskonały wpływ na prace układu oddechowego, a także na krążenie. Niewątpliwe przyczynia się również do spalania tkanki tłuszczowej. Co ważne, pływając korygujemy wady postawy. Szczególnie wskazane jest u osób ze skrzywieniem kręgosłupa. Ulgę poczują także osoby z problemami dotyczącymi stawów kolanowych czy biodrowych. Pływając poprawiają ich ruchomość, nie obciążając ich nadmiernie.
Nawet jeśli nie jesteśmy wytrawnymi pływakami, jak najczęściej starajmy się korzystać z tej formy aktywności. Osoby które nie potrafią pływać, powinny jak najszybciej się nauczyć, bo nie ma lepszej i zdrowszej dyscypliny ogólnorozwojowej, które ma tak zbawienny wpływ na ludzki organizm.
Fitness to świadome oddziaływanie ruchem, na zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne człowieka. Sprzyja szeroko rozumianej idei, mającej doprowadzić do harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. Pomaga do późnej starości , cieszyć się z odpowiedniej wydolności organizmu i pozwala zachować sprawność umysłu.
To jak na stare lata będziemy funkcjonować, w dużej mierze zależy od trybu życia jaki prowadziliśmy w szczytowym okresie rozwoju naszej sprawności. Dlatego tak istotny jest regularny ruch. Obojętnie jaką formę aktywności fizycznej będziemy preferować, na pewno będzie się to odbywało z korzyścią dla naszej kondycji i formy. Fitness to styl życia. Odpowiedni ruch, zbilansowana dieta, wszystko to prowadzi do lepszego samopoczucia. Łatwiej znosić nam trudy życia codziennego, stres i inne negatywne czynniki. Organizm przyzwyczajony do aktywności szybciej powraca do zdrowia, lepiej się regeneruje.
Decydując się na fitness, zgadzamy się na zdrowy ruch i dietę, która niewątpliwe wpłynie na komfort naszego życia. Ćwiczenia fizyczne uwolnią endorfiny, które w znaczący sposób wpłyną na nasze samopoczucie i postrzeganie samej siebie.
Bieganie to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia. Co więcej, jest to najtańsza forma ruchu. Nie musimy używać specjalistycznego sprzętu, czy chodzić na drogie zajęcia zorganizowane. Wygodne buty do biegania i odpowiedni strój i już możemy zacząć trening biegacza.
Ta forma aktywności jest coraz częściej wybierana przez osoby, które pragną poprawić swój stan zdrowia i kondycję. Każdy kto rozpoczyna przygodę z bieganiem, ma inne cele. Jedni chcą stracić zbędne kilogramy, inni poprawić kondycję, a jeszcze inni poprawić wygląd sylwetki. Nie mniej, rozpoczynając bieganie, musimy stopniowo przyzwyczajać organizm do nowej formy aktywności, tak aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści i nie zniechęcić się. Odpowiednio zaplanowany trening przynosi szybkie efekty. Obniża się i stabilizuje ciśnienie krwi i tętno, sylwetka modeluje się, a samo bieganie wpływa na organizm jak pigułka szczęścia.
Nie zastanawiajmy się więc dłużej, biegając nie tylko poprawimy kondycję i wygląd, uwolnimy także hormony szczęścia, dzięki czemu łatwiej uporamy się z problemami życia codziennego.
Zumba, to jedna z najmodniejszych form aktywności fizycznej. Łączy kilka dyscyplin, poprzez taniec, na sztukach walki kończąc. Rytmiczne ruchy wykonywane w takt muzyki, poprawiają kondycję, koordynację ruchową. Przyczyniają się do utraty zbędnych kalorii i wyraźnej poprawy wydolności organizmu.
Aby uprawiać zumbę, wystarczy zapisać się na odpowiednie zajęcia, zabrać ze sobą wygodny stój, buty i pokłady dobrego humoru. Wśród osób w różnym wieku i o zdecydowanie zróżnicowanej sprawności, łatwo się odnaleźć. Rytmiczna, energetyczna muzyka wprawia w dobry nastrój i przyczynia się do wzmożonej aktywności. Z przyjemnością wykonujemy kolejne, rytmiczne ćwiczenia. Proste układy nie męczą nadmiernie. Naprzemienne szybkie i wolne rytmy, przypominają trening aerobowy, który jest niezwykle efektywny.
Jeśli nie lubimy dużego wysiłku, zumba jest doskonałą alternatywą. Wykonując taneczne ruchy wyraźnie poprawimy wygląd sylwetki, spalimy niechciane zapasy tłuszczyku i zadbamy o kondycję psychofizyczną.
Dieta Dukana to wysokobiałkowy sposób odżywiania się, który szybko i w znaczący sposób ma się przyczynić do utraty wagi. Bez przysłowiowej głodówki i wyrzeczeń, a przede wszystkim trwale, ma pomóc powrócić do wymarzonej sylwetki.
Pierwszy etap, uderzeniowy, trwa 5 dni. W tym czasie wolno tylko jeść produkty bogate w białko. Chude mięso, ryby , odtłuszczony nabiał, to podstawa diety. Następnie przychodzi moment na drugi etap, naprzemienny, w którym stosujemy produkty z pierwszej fazy, wzbogacone o jeden posiłek oparty na owocach lub warzywach. Etap trzeci, utrwalenie, to dwie dodatkowe kromki chleba i porcja sera żółtego, po nim następuje faza stabilizacji, która zapobiega efektowi jo-jo .Polega on na jedzeniu w jeden dzień w ciągu całego tygodnia, tylko produktów wysokobiałkowych.
Dieta Dukana pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów. Ze względu jednak na duże obciążenie nerek i wątroby, nie może być stosowana przez każdą osobę. Mogą się na nią zdecydować tylko osoby zdrowe, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych.